Home / Our Staff

 
ANCHORWALA EDUCATION ACADEMY
STAFF LIST
2019-20
1 Mrs Jaseela Jayaprakash Vice-Principal M.Sc, B.Ed
2 Mrs.Shivani Sunil Bhambi Pre-primary Headmistress Primary Co-ordinator B.A (Honours)/B.Ed/ECCEd/PGDTM
3 Mrs.Bindu Sunil Shetty Event Incharge B.Com./ECCEd
4 Mrs. Dipa Rahul Sethia Secondary co-ordinator B.A (Psychology) B.Ed (English & Economics)
5 Mrs. Hemal Paresh Gadhia Pre-primary Coordinator B.Com, E.C.C.Ed
6 Pradeep Kumar Jitendra Singh P.E. dept Coordinator B.A , B.P.Ed
PRIMARY/SECONDARY-STAFF
SR.NO TEACHERS’ NAME DESIGNATION QUALIFICATION JOB PROFILE
8 Mrs.Ujwala Babaji Shinde Asst-Teacher B.Com.B.Ed Marathi Teacher
9 Kasturi Biswadip Sen Sarma Asst-Teacher B.A.Honors in English, Diploma in Pre-primary & Primary Teachers training VB
10 Sushma Haridas Special Educator/Counsellor M.A, B.Ed, PG.Diploma in Counselling & Post Graduate Diploma management in learning disability Special Educator/ Counselor
11 Dinesh Shankar Darvesh P.T.Instructor B.Com, B.P.Ed P.E
12 Binu Ryan Asst – Teacher B.H.Sc(Food Science+Nutrition) B.Ed(Science & English) VC
13 Pragati Ashok Lavane P.T.Instructor B.Com/B.P.Ed & M.P.Ed P.E
14 Uma Sridhar Asst-Teacher B.Sc (Chem)/B.Ed (Sci & Mat) VA
15 Rakhi Ravi Nair Computer Teacher M.Sc (IT) Computer
16 Sushma Desai Asst-Teacher M.Com, B.Ed III A
17 Vasavi Vennu Asst-Teacher M.Sc, B.Ed iV B
18 Prashant L. Sathe P.T.Instructor Dilploma in Fab Engg P.E
19 Madhu Sharma Asst-Teacher B.Com, PGDBA, E.C.C.Ed IIC
20 Pooja Sharma Asst-Teacher M.Com, E.C.C.Ed IA
21 Monika Shah Dance – Teacher Masters of Fine Arts in Classical Dance (MFA) Dance Teacher
22 Vishal Rajguru Music Teacher B.Sc, Pursuing Sangeet Visharad Music Teacher
23 Radhika Vinodan P.K Asst – Teacher B.A,B.Ed pursuing  
24 Nikita Gundecha Asst – Teacher Bachelor in Computer Science Computer Teacher
25 Chandan Bala Jain Asst – Teacher Ph.d, M.A, M.Ed Hindi Teacher
26 Ashish Kumar Vijay Shankar Dubey Asst – Teacher M.A, B.Ed Hindi Teacher
27 Asha Katti Asst-Teacher B.Sc, B.Ed VI B
28 Sheetal Wankhede Asst – Teacher B.A, B.Ed IV A
29 Tushar Pote Art & Craft Teacher Dip.A.Ed, G.D.Art Art Teacher
30 Shweta Samaleti Assistant-Teacher B.E(Computers) B.Ed pursuing III B
31 Sheetal Malhotra Assistant-Teacher B.Com B.Ed pursuing English Teacher
32 Karishma Shaikh Assistant-Teacher B.A, B.Ed IV C
33 Bhoomi Raval Assistant-Teacher B.A, (Higher Art Exam, Gov. of Maharashtra) Art Teacher
34 Heena Machiwalla Assistant-Teacher M.Sc, B.Ed appeared III C
35 Sachin Dubey Assistant-Teacher M.Sc, B.Ed appeared VII B
36 Pooja Thakur Assistant-Teacher B.Sc, B.Ed II A
37 Tejasvi Shetty Assistant-Teacher Masters in Botanical Science, B.Ed IX A
38 Eiman Hasham Ticklay Assistant-Teacher M.A, B.Ed VIII A
39 Ellora Bhattacharjee Assistant-Teacher M.A, B.Ed VI A
40 Sanheeta Basu Music Teacher B.A, Visharad in Classical Music Music Teacher
41 Aarti Gulwe Assistant-Teacher M.A, B.Ed (Hindi) II B
42 Bharti Singh Assistant-Teacher M.A, M.Ed (Hindi) Hindi Teacher
43 Priyanka Shingade Assistant-Teacher T.Y. BSc (Math) Math Teacher
44 Geeth Sachin Zende Asst – Teacher M.B.A in HR , D.E.C.E I C
45 Mrs.Sapna Rajaram Hosadurga Asst-Teacher B.Sc. ECCEd I B
46 Ms. Vishakha Sodhani Asst-Teacher MA in Clinical Psychology Counselor
PRE-PRIMARY-STAFF
46 Mrs.Sonika Ashish Mukherjee Asst-Teacher B.Com/ECCEd Sr. Kg C
47 Sanju Vashisth Salian Asst – Teacher Pursuing B.A, Diploma in Montessory teacher training Sr. Kg C
48 Pratibha Sudhakar Rao Asst – Teacher B.Com, E,C.C Sr. Kg A
49 Shubhangi Saple Asst – Teacher B.Com, E,C.C.Ed Sr. Kg B
50 Kiran Yadav Asst – Teacher B.Com Nur A
51 Suvarna Wagh Asst – Teacher B.A, E.C.C.Ed pursuing Jr.Kg A
52 Ishita Nighojkar Asst-Teacher BMM, E.C.C.Ed pursuing Nur B
53 Amrutha Shetty Asst – Teacher B.Com, Pursuing E.C.C.Ed Jr.Kg C
54 Amrin Kargutkar Asst – Teacher B.M.S, E.C.E Nur B
56 Daksha Bhanushali Asst-Teacher B.Com, E.C.C.Ed Jr.Kg B
57 Jalpa Shah Asst-Teacher M.Com Sr. Kg B
58 Divya Iyenger Asst-Teacher B.M.S, E.C.C.Ed Sr. Kg A
59 Bobby Rawal Asst-Teacher H.S.C, D.E.C.E Nur A
60 Madhura Arora Asst-Teacher S.Y.B.Com, E.C.C.Ed Jr.Kg B
61 Aarti Kadam Asst-Teacher S.S.C , Fashion Designing, E.C.C.Ed appeared Jr.Kg A
         
         
NON-TEACHING STAFF
Sr.No Name of the Teacher Designation Qualification Job profile
1 Mrs.Aditi Sanjay Kavitkar Office-Asstt S.Y.B.A/CCO-CCA/M.S.C.I.T/Tally Office-Assistant
2 Mrs.Sheetal Arun Shirsat Office-Asstt B.Com / Cdac /Tally Office-Assistant
3 Mr Datta Nivruti Waghmare Office-Asstt B.Com, Tally,DFM appeared Office-Assistant
4 Mrs Usha Chandran Medical Nurse H.S.C, A.N.M Course Medical Nurse
5 Manisha Satyawan Jagdale Lab-Asst B.Sc Lab Assistant
6 Meenal Arun Gupta Librarian B.A , B.L.I.Sc Librarian
7 Mrs. Deepa Ravindranath Receptionist B.Sc, Microbiology, GNIT from NIIT Office-Assistant
8 Mrs. Bhakti Bhikaji Sawant Office-Asstt S.S.C Office-Assistant
HOUSE KEEPING
1 Mr.Shrikant Navghane Peon    
2 Mrs.Sangeeta Gaikwad House-Keeping    
4 Mrs.Vimal Shinde House-Keeping    
5 Mrs.Nisha Dhakwal House-Keeping    
6 Mrs Savita Mate House-Keeping    
7 Mrs Sunita Gundal House-Keeping    
8 Mrs.Sanjivini Hulawle House-Keeping    
9 Mrs.Priya Salvi House-Keeping    
10 Mrs.Sujata Shelar House-Keeping    
11 Mrs.Shaila Shingte House-Keeping    
12 Mrs. Diksha Chaulkar House-Keeping    
13 Mrs.Sulkshana Sanjay Jawale House-Keeping    
14 Mrs.Savita Sanas House-Keeping    
15 Mrs.Sunanda Gaytadke House-Keeping    
SECURITY
1 Mr. Raj Pratap Yadav      
2 Ms. Soma Yadav      
3 Mr. Vijay R. Singh
       
 
 

Share This